Jako červená nit se táhne naší historií českých parlamentních voleb těsný výsledek, a tak je vůbec složité sestavit vládu, která by měla podporu v parlamentu alespoň 101/99 hlasů. Topolánek a jiní si slibují pomoc od změny volebního zákona, která by dala vítězi větší počet křesel v parlamentě než dosud — takový bonus pro vítěze. Podle mne by mohl být efekt sporný.

Podívejme se třeba na výsledek posledních voleb. Kdyby Topolánek takový bonus získal — mohlo by dojít k situaci, že by se obešel bez minoritní strany, konkrétně třeba Zelených. Asi by to bylo legitimní rozhodnutí, protože už tenkrát byla Strana zelených vnitřně nejednotná. Navíc by již nebyli oním pověstným „jazýčkem na vahách“, takže by jim nemusel ani slibovat takový podíl na exekutivě, jakého dosáhli, když se bez nich Topolánek neobešel. Bez podílu na moci ovšem zase malá strana sama váhá, zda se má připojit ke koalici, ve které nemůže prosazovat svou politiku, nebo raději zůstat v opozici. Prostě výsledkem stejně může být vláda sice méně barevná, zato stále podpoporovaná jen nepřesvědčivou většinou ve sněmovně.

Ideální by bylo, kdyby si politici mohli zvolit jiné voliče — takové, kde by pravice a levice nebyla vyvážena. V současné situaci, kdy voliči dávají hlas většímu spektru stran, je spíše na místě pokusit se dosáhnout větší stability spoluprací a nepoužívat politiku síly.


Žádný komentář k příspěvku
„Pomůže bonus pro vítěze?“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>