Při hledání informací o ricinovém oleji jsem našel nejméně na dvou místech strojový překlad odpovídajícho hesla z wikipedie (castor oil), pořízený překladačem Eurotran. Vzhledem k tomu, že v případě Eurotranu se jedná o produkt, který byl dosti intenzivně inzerován na Internetu, byl jsem z výsledného překladu (na tomto konkrétním případě) docela v rozpacích. Ostatně posuďte sami:

Sulfonated ricinový olej, také nazýval sulfated ricinovým olejem nebo Turecko Red olejem, je jediný olej, který kompletně rozptýlí se ve vodě. To je děláno tím, že přidá kyselinu sulfuric k čistému ricinovému oleji. Toto umožní snadné použití pro vyrábění vanových olejových výrobků. To byl první syntetický saponát po běžném mýdle. To je použito v formulujících mazadlech, softeners, a barvit asistenty.

Odborný text je obvyklou slabinou strojového překladu, tak bych ještě „barvit asistenty“ (dying assistants) pominul, ale že nebyl přeložen termín „sulphuric acid“ jako kyselina sírová, to mi přijde jako závažný nedostatek i u všeobecného překladače.

Jídlo Spojených států a administrace drogy (FDA) roztřídil ricinový olej jak “obecně uznaný jak bezpečný a efektivní” (GRASE) pro over-the-counter použití jak laxativní, s jeho hlavním pozemkem akce tenké střevo… Použití chladného vyžehleného ricinového oleje v lidové medicíně předchází vládu lékařská pravidla.

Tak tady jsem začínal mít dojem, že čtu stránky, které na web dala konkurence s cílem Eurotran poškodit.

Je hezké, když někdo nezištně se snaží zpřístupnit cizí informace a přeložit strojově desetitisíce stran z Wikipedie. Problém ale je, že výsledek je na hranici použitelnosti, a asi by bylo na místě věnovat více úsilí kvalitě překladu a kvantitu nechat na později.


Žádný komentář k příspěvku
„Eurotran: Méně by bylo více“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>