V sobotu 8.8.2009 proběhl v Jablonci nad Nisou plavecký závod „Mosconi Cup“, letos nově zařazený do oficiálního Českého poháru dálkového plavání. Takových závodů je za sezónu přes 20, proč jej zmiňuji, jsou ony „zpěvy“ (součástí doprovodného programu byla i reprodukovaná hudba) a především „tance“, které zajistili sami závodníci.

O co se jednalo: závodníci po každém kole museli vystoupit na břech a přejít po koberci, na kterém byla čtečka čipů, a pak znova vstoupit do vody a plavat další kolo. Bylo to velké překvapení i proti původní propozicím, ze kterých vyplývalo, že výběhem z vody bude jen cíl. Kolo měřilo 1250 metrů, tak závodníci na nejdelší desetikilometrové trati museli vystoupit na břeh sedmkrát uprostřed závodu a po osmé do cíle. A proč se mi to nelíbilo:

 • Ne všichni, kdo závodí v Českém poháru, mají stejné předpoklady pro chůzi jako pro plavání. Jsou i tací, kteří se na souši bez hole nebo berlí neobejdou. Pořadatelé sice byli ochotni pro „invalidní plavce“ zabezpečit nějakou zvláštní variantu variantu trasy, ale to mi zavání sociálním vyloučením. Navíc mi přijde u oficiální soutěže nemyslitelné, že by pro různé účastníky měla trať různou formu. Nakonec se po výzvě pořadatelů nikdo ke své invaliditě nepřihlásil, ale to je nepodstatné — v soutěžích jde také o princip. Navíc možná ani nepřijeli právě proto, že by nemohli zvládnout trasu závodu rovnocenně s ostatními účastníky.
 • Obrátka a cíl na souši (a také start po kolena ve vodě) navíc odporuje pravidlům dálkového plavání, konkrétně mám na mysli články OWS5.4 (minimální hloubka 1.4m po celé délce závodu) a OWS6.6 (plavec může stát na dně, nesmí však chodit nebo skákat).

Závody samé byly podle mne organizačně zvládnuty velmi dobře a bylo vidět, že i zkušenou rukou. Pokud ale má být nějaká soutěž oficiálním podnikem plaveckého svazu, tak bych očekával rovný přístup ke všem závodníkům a především soulad s pravidly. Uspořádání tanečků na břehu pro zvýšení divácké atraktivnosti je pro udělení výjimky z pravidel málo.


15 komentářů k příspěvku
„Mosconi Cup se zpěvy a tanci“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

 1. Nikča:

  Já myslím,že to bylo udělané dobře ! Novinka ,vylízání na břeh se mi celkem i líbila,většin lidí stejně ani moc neběhala a jen chodili,kadopádně vůči lidem(starším) kterých je celem dost to bylo nefér..

 2. Anakin:

  Organizace úžasná, běhání/chození divácky atraktivní, jen jde o to, že pro oficiální pohárovou soutěž by měla především platit pravidla dálkového plavání. Ovšem podotýkám, že nejsem nikterak posvěcený vykladač pravidel, je to moje osobní interpretace, ze které mi vyplývá, že technické provedení závodu pravidlům neodpovídalo. Vypadá to tak, že oficiální činovníci na místě (vrchní rozhodčí, delegát, členové STK) provedení závodu jako nesoulad s pravidly nevyhodnotili.

 3. Petr Mihola:

  Dovluji si upozornit na konflikt s nevinným hlasatelem a vinnými členy sekce. Odpovědí mě byl přihlouplý úsměv delegáta. Roman Karpíšek je erudovaný borec a příště se v Jablonci poběží maximálně do cíle.

 4. J.S.T.M.:

  hendikepovani plavci byli prihlaseni pokud vim tri.poradatel davel veliky duraz na to aby byla ve spravne hloubce umistena boje kolem ktere se budou otacet.nebylo to mysleno jako diskriminace,naopak slo o to aby mohli plavat rovnocenne s ostatnimi.otaceci boje byla na konci navadecich drah u brehu v hloubce 1,5 metru. jelikoz z prezentace zavodniku naknec nebyla informace o fyzicke pritomnosti techto zavodniku musel poradatel tyto vyzvat aby se nahlasili ale nakonec stejne nedorazili

 5. Anakin:

  O výjimce z pravidel zřejmě rozhodli činovníci Svazu/STK nebo jak se to přesně jmenuje, nevím a jejich autoritu nezpochybňuji. Předkládám zde svůj názor v dobré víře, že bude přečten a pro příští rok uvážen. Dále ovšem, jak jsem to pochopil, výjimka byla udělena na výstup do cíle a nepředpokládal se výstup v každém kole. A stále se domnívám, že obrátka ve vodě pro hendikepované je náhradní řešení a ne rovnocenný přístup (možná by byli naopak zvýhodněni) a že v oficiální soutěži by měla být trať pro všechny stejná.

 6. J.S.T.M.:

  nevim jak dopredu se planovalo vystupovani pri kzadem kole,nicmene to bylo organizacne nejvyhodnejsi kvuli cipum a divacky atraktivni.
  a nevim jak jinak by ste si predstavival obratku postizenych nez ve vode. organizatori se postarali o to aby byla boje v dostatecne hloubce a radne ukotvena ale byla u brehu jak nejvic to slo aby byli trate co nejvic stejne

 7. Anakin:

  Prostě bych navrhoval uspořádat závod tak, aby všichni plavci měli k dispozici od startu po cíl hlubokou vodu (podle pravidel). Podle mne by se provedení závodu (použití čipů, diváci) mělo přizpůsobit pravidlům a ne naopak.

 8. J.S.T.M.:

  uprimne receno jsem vubec nevedela ze budou zavodnici vybihat ven. docela to komlikovalo sledovani jejich poctu,nevedeli jsem kdo jeste poplave a kdo uz doplaval.nebylo to asi idealni.
  nicmene poradatel si trat takto pral a hendikepovanym ji prispusobil

 9. Anakin:

  Teď jste to pojmenovala správně — pravidla nebyla dodržena, protože si to pořadatel přál. Pokud se jedná o otevřený závod, tak ať si pravidla stanoví každý jak chce. Pokud jde o pohárovou soutěž, měla by být pravidla primární a závody se organizovat podle nich. Problém s hendikepovanými je druhotný — kdyby byly závody podle pravidel, tak se to vůbec neřešilo.

 10. J.S.T.M.:

  uprimne receno zas tak do detajlu pravidla neznam. hodnotim zavod pouze z pozice nekoho kde trat osobne stavel a vy z jake?

 11. Anakin:

  Z pozice účastníka. A jako závodník si občas přečtu pravidla sportu, který provozuji. Od pořadatele závodu bych znalost pravidel očekával také.

 12. J.S.T.M.:

  co jsem slysela melo letos dojit k nejakym inovacim asi k tomu patrilo i vybhani z vody..ale pokud je to v rozporu s pravidly tak se celkem divim ze tak zkuseni organizatori jako tito by je porusili

 13. J.S.T.M.:

  tak jsem se dneska dozvedela ze oganizatori se rozporem s pravidli zive zabyvali a zadali o povoleni u nejake organzace co to ma na starosti bohuzel si teda nepomatuji jmeno. organizace jim to povolila takze bylo vse v souladu s pravidly

 14. Anakin:

  Organizátoři dostali výjimku na výběh z vody (jestli to znamenalo výstup po každém kole, to fakt nevím, podle reakcí Petra Miholy bych řekl, že ne). Výjimka pro mne neznamená soulad s pravidly, ale vědomá a posvěcená odchylka od pravidel. Stále si myslím, že pro udělení výjimky nebyl dostatečný důvod, místní podmínky umožňovaly klidně uspořádat závod v souladu s pravidly. Ve vztahu k tomu, jak byly uspořádány závody mi přijde komické, že byli diskvalifikování dva plavci za to, že nedodrželi pravidlo FINA, že plavec smí mít na sobě pouze jedny plavky.

 15. J.S.T.M.:

  jo to s plavkami nechape nikdo:) ale vyjimka pro vybihani byla urcite udelena na kazde kolo. pochybuji totiz ze by to u tak zkusenych organizatoru bylo jinak

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>