Na Domečku z karet vyšel článek, který byl sice formálně o jednom technickém aspektu vyhledávání na Internetu, ale současně dal podnět k úvaze, zda rozvojem Googlu nevzniká skutečný orwellovský Velký bratr.

Velmi dobře si pamatuji dobu, kdy jsme (my lidé z počítačové branže) vítali to, že tehdy monopolistický Seznam dostává v podobě Google konkurenta, který se dral na český trh. Očekávali jsme, že reálná konkurence popožene Seznam v úsilí zlepšit své služby a především algoritmy vyhledávání. Jenže Google roste trochu rychleji, než jsme čekali. A kdo nás teď zachrání před monopolem Google? Bylo by velmi kuriózní, kdyby to měl být Microsoft (a jeho bing). Kuriózní proto, že Microsoft byl již soudně stíhán za své nekalosoutěžní monopolistické praktiky.

A co se mi u Google nelíbí: sbírá příliš mnoho dat. A to v souvislosti se všemi službami, pokud vůbec tyto služby neexistují pro sběr dat primárně (Google Analytics). Navíc Google se stává i poskytovetelm obsahu (Maps, Books, News…), nejen jeho zprostředkovatelem. Nevlastní tedy jen ropovody, ale buduje taky vlastní naleziště, abychom užili příměr z hmotného světa.

A další věc: na Google jsem závislý a nemohu s tím nic dělat. Když se mi nelíbil monopol Microsoftu (a také některé vlastnosti Windows), tak jsem začal používat linux – nejprve systémem dual boot paralelně s Windows, a když jsem zjistil, že v 99% své práce se bez Windows obejdu, tak jsem před půldruhým rokem na svůj poslední pracovní počítač nainstaloval jen linux a Windows jsem si ponechal pro všechny případy na starém notebooku. U vyhledávačů je to však jiné: ve vyhledávání pro své potřeby bych mohl Google ignorovat, ale moje obživa souvisí s tím, jak vyhledávají ostatní.


Žádný komentář k příspěvku
„Z konkurence Seznamu jsme se možná radovali předčasně“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>