Včerejší zprávy mne skutečně šokovaly. Vláda jako nového eurokomisaře vybrala člověka, který vystudoval v Moskvě Institut mezinárodních vztahů. Je možné, že se jedná pouze o odborníka na svém místě, který bude v Bruselu přijat kladně, ale moc tomu nevěřím.

U funkcí, které mají svůj politický kontext, nejde o důkazy. Důležitá je důvěra. Člověk, který byl za minulého režimu ve Straně a vystudoval v Moskvě diplomatickou školu, prostě nebyl ve špatné době na špatném místě. Takový člověk se aktivně spojil s minulým režimem a nemůže mít mou důvěru.

Je tragické, že vláda a všichni další, kdo jej podporovali, si to neuvědomuje. Do Evropy jsme skutečně vyslali úžasný signál. A pěkně jsme si ho načasovali — prakticky přesně na výročí listopadových událostí. 17.11.1989 jsem na Albertově byl a teď po 20 letech mám chuť znova vytáhnout klíče a zazvonit jimi. To aby se dnešní politici probrali.


2 komentářů k příspěvku
„Posíláme do Bruselu to nejlepší?“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

 1. MartiN:

  Tohle jednoduché štítkování bylo příznačné právě pro minulý režim. Chodíš do kostela, tak vypadni. Jsi z rodiny kulaků, tak vypadni. Bojoval jsi ve válce na špatné frontě(západní), tak vypadni.
  Nemyslím si, že 20 let po sametové revoluci bychom měli soudit člověka za to, že vystudoval MGIMO. V době před listopadem 1989 to byla v podstatě jediná diplomatická škola ve východním bloku a lidé, kteří tam vyučovali měli obrovské praktické zkušenosti. Vést studenou válku je totiž velmi náročné právě na kvalitu diplomatů.

  Toto jednoduché štítkování mi připomíná současný případ práv v Plzni. Taky bychom mohli zjednodušeně říct, že kdokoli vystudoval práva v plzni, tak má koupený titul. Ale to není pravda. Většina studentů si to vystudovala poctivě.

  Kdybych tedy měl soudit pana Fuleho, soudil bych ho za to, co ve svých předchozích funkcích udělal. Ne za to, co vystudoval.

 2. Anakin:

  Nemyslím si, že jde o štítkování toho typu, jako když se někdo narodil v kulacké rodině. Füle se jako komunista nenarodil a na MGIMO nebyl přidělen proti své vůli. Hodnotím ho za to, co udělal: vstoupil do strany a vystudoval politickou školu, aby se stal oporou minulého režimu. Podle mne MGIMO nebyla obyčejná škola nemohl si ji vybrat jen tak někdo jen proto, že se dobře učil. Na takovou školu ho musel někdo vyslat jako součást určitého kádrového plánu. Podle mne se člověk takto se propojivší s minulým režimem morálně kompromitoval. Pro mne je také důležité, co člověk udělal, jen si myslím, že do toho patří i aktivity před rokem 1989. Nechci nikoho pronásledovat, jen si myslím, že po 20 letech bychom se mohli bez takových lidí prostě obejít.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>