Nejstarší otužileckou soutěž v ČR (a možná i na světě) — Memoriál Alfreda Nikodéma — pořádal „na Štěpána“ nejstarší otužilecký oddíl v ČR (a možná i na světě) - I. plavecký klub otužilců Praha. Nejstaršímu účastníku bylo 96 let (Ladislav Nicek z Olomouce, na snímku), nejmladší otužilkyni bylo 14 let (Anna Kuřinová, 14 let). Celkem se zúčastnilo rekordních 162 plavců, z toho 29 žen. Letošního 63. ročníku soutěže se zúčastnil i relativně velký počet plavců „mimo soutěž“ neregistrovaných v některém z oddílů zimního plávání, a to 26 (pro srovnání — loni to bylo 13). Že by přece jen to byl vliv „prasečí“ chřipky a že si lidi konečně uvědomili, že otužování je koneckonců lepší (a lacinější) než očkování, enzymové doplňky stravy nebo léky na podporu imunity?

Ladislav Nicek, nejstarší otužilec v ČRA teď údaj, který otužilce nejvíce zajímá: teplota vody při soutěži. Ta byla 4 °C. Právě čtyřstupňová voda představuje „magickou“ hranici, kdy se uplavaná trať počítá pro zisk výkonnostního stupně zimního plavání, který je kvalifikačním předpokladem pro plavání delších tratí v následujících závodech. Plavalo se na tratích 100, 300 a 750m a plavci získali III., II., resp. mistrovský otužilecký stupeň.