Tak nám zrušili Lindaxu, Meridii i Sibutramin. No vlastně jim ještě oficiálně v rámci EU nezrušili registraci, nicméně to doporučili. A v ČR se začíná de facto stahovat z trhu, pokud dobře rozumím informacím ze SÚKLu. Evropská léková agentura dospěla k názoru, že rizika převyšují přínos. Co nám tedy zbývá — třeba lék na hubnutí Alli (pro info klikněte zde), který blokuje vstřebávání tuků.

Přitom léky na bázi sibutraminu měly ten báječný efekt, že zvyšovaly pocit nasycení a snižovaly ono nutkání k dalšímu a dalšímu jídlu. Bohužel rizika kardiovaskulárních onemocnění, především zvýšeného krevního tlaku, jej nyní diskvalifikují. Tomu rozumím, protože se začínajícími problémy s tlakem se potýkám, ale léčit nadváhu prášky, které mohou vést k vysokému tlaku, to je asi kontraproduktivní, to uzná každý. Přitom ještě nedávno Lindaxa, Meridia a spol. byly označovány jako „moderní léky na obezitu“. (Ještě malý historický exkurs: mé matce v šedesátých letech dali lékaři na hubnutí amfetamin, který také snižuje pocit hladu, ale to je drogová prehistorie.)

Již jednou (cca před 7 lety) měl sibutramin na mále, když byl napadán vůbec princip jeho fungování, totiž to, že vzbuzuje pocit nasycení. Aktuálně můžete situaci ohledně sibutraminu sledovat v novinkách www.sukl.cz.

Další možnost je samozřejmě třeba již výše zmíněné Alli (bez předpisu) nebo Xenical (na předpis). Obojí obsahuje orlistat, který ale funguje na odlišném principu: zabrání části tuku (cca 25%) ve vstřebání. Tuk zůstává ve stolici, a to může způsobit zažívací potíže, především na začátku užívání. Volně cituji z příbalového letáku: „plynatost s olejovitým špiněním … neschopnost udržet stolici“. Neoficiální rady ohledně užívání Alli doporučují začít s terapií o víkendu (aby člověk mohl alespoň první dny strávit na WC tolik času, kolik potřebuje).

Poslední a asi nejlepší variantou je zkusit najít rezervy, především ve své pevné vůli. A taky zkusit nějaká dietnější jídla, moje oblíbené je dietní varianta klasického receptu kuře na paprice (s jogurtem místo smetany). Úplně poslední šancí pak zůstává liposkuce.


Žádný komentář k příspěvku
„Těžký život tlustoprda“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>