Blíží se volby a strany přicházejí s nejrůznějšími nápady, jak ulovit co nejvíce hlasů. Rozhodl jsem se jim pomoci, pokud se týká mého hlasu, a hodlám postupně zvěřejnit svůj volební program voliče. Získají tak vodítko pro cestu, jak se mohou o můj hlas ucházet.

Velice chválím všeobecnou snahu ušetřit na vydáních z veřejných rozpočtů a zamezit všeobedcnému plýtvání. Aby však toto úsilí politiků byla věrohodná, potřeboval bych mít větší pocit, že politici jsou schopni začít s šetřením u sebe.

1. Paušální náhrady poslanců a jízdné zdarma

Před nedávnem si poslanci odhlasovali, že své tučné paušální náhrady, které dosahují desetitisíc korun měsíčně, již budou zdaňovat. S tím ovšem hluboce nesouhlasím. Je to nesmysl, paušální náhrady nejsou a neměly by být dalším příjmem. Je to náhrada legitimních vydání, a ta by zdaněna být neměla, to nemá logiku.

Ovšem paušální náhrada má smysl jen tehdy, pokud by účetní agenda, spojená s vyplácením náhrad, převýšila svými náklady vlastní účtovanou náhradu. Tedy navrhuji, aby se paušálním způsobem vyplácely náhrady do hodnoty 20,– Kč. Pro všechny vyšší částky by na tom naši zákonodárci měli být stejně, jako my „obyčejní lidé“, a tedy získat náhradu jen proti řádným účetním dokladům.

Podobně je to s jízdným v MHD, autobusech a vlacích, to má podobný charakter. Je to přežitek ze socialismu, kdy všechno patřilo lidu, tak účtování mezi lidem a zástupci lidu nemělo smysl. Poslanci by ale teď zdarma jezdit neměli, protože teď je to na úkor konkrétního dopravce. Měli by si normálně koupit jízdenku a řádně ji vyúčtovat.


Žádný komentář k příspěvku
„Můj volební program voliče (1)“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>