Další ze se série návrhů politikům, co zařadit do volebního programu.

Za poloviční práci poloviční poslanecký a ministerský plat

Také jste si všimli, že (kromě poslední „vlády úředníků“) ministři pravidelně zvládají jak řídit ministerstvo, tak současně zastávat politický madát jako poslanci či senátoři? Divili jste se, že je možné, aby se tak malém národě vzalo tolik vyjímečně schopných jedinců, kteří zvládnou najednou dvě práce? Určitě není možné, aby poslanci+ministři pracovali 80 hodin týdně — vždyť víme, že EU nepovoluje více než 48hodinový pracovní týden.

Vysvětlení, na které jsem přišel,  je ale jednoduché: obojí je práce na poloviční úvazek. Strany by tuto skutečnost měli přiznat a přijmout i důsledek: platy ministrů, poslanců a senátorů by se snížily na 50%. Očekávám, že takový návrh by se měl objevit jako předvolební závazek. Vše by pak bylo transparentní, kdo je ministr a zároveň zastupitel, tak by bral polovinu ministerského a polovinu poslaneckého (senátorského) platu, kdo je jen ministr, jen poslanec nebo jen senátor, bral by polovinu příslušného platu. Něco by se ušetřilo, politici by byli šťastni, že mohou jít lidu v šetření příkladem a hlavně by to bylo i spravedlivější.

Možná by stálo za to, prozkoumat daňová přiznání našich zákonodárců, aby se zjistilo, co všechno stihnou. Možná by se našli takoví, kteří zastanou ještě řídit stranu, pořádat přednášky, psát knihy, vykonávat další zaměstnání. Pak by se možná mohlo zjistit, že práce ministra, poslance nebo senátora není poloviční, ale třeba jen třetinový úvazek. To by mohla být úspora ještě větší.

Alternativou by třeba mohlo být snížit počet poslanců a senátorů a přinutit je, aby se svému úvazku věnovali na 100%, tedy nedovolit jim souběh s další činností. Aspoň bychom neměli ministry, kteří „vládnou pomocí mobliních telefonů“ z parlamentních schůzí. Otázkou je, zda by pak ministerstva fungovala lépe.


Žádný komentář k příspěvku
„Můj volební program voliče (2)“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>