Diskutuje se o tom, že lékaři jsou podhodnoceni, vláda je kritizována, že dostatečně svižně neplní požadavky lékařů, kteří dali protestní výpověď. Jeden moment mi ale v té diskusi chybí: diskuse o tom, jaké je vlastně to správné ohodnocení, tedy to, jaké konkrétně mohou být platové požadavky lékařů, které by měla vláda uspokojit. Celý postup lékařských odborů mi navíc přijde trochu neupřímný v tom, že svou akci prezentují jako krok k reformě zdravotnictví, přitom to však vypadá, že jediné, co rozhoduje o dohodě či nedohodě, jsou peníze na platy lékařů.

PenízePokud dám dohromady kusé informace, které o stávajících tarifech a plánovaných přidání prosakují do médií, tak mi obraz pro začínajícího lékaře po škole vychází takto: stávající tarifní plat 17.000 Kč + stávající osobní ohodnocení, to odhadněme minimálně na 3.000 Kč. Od března to bude o 5.000 víc, další rok se má přidat dalších 5.000. To tedy pro začínajícího lékaře vychází na 30.000 Kč. Podle vlastních výpovědí lékařů jim služby mohou vynést více než 1.5násobné zvýšení. Odhadněme zase s rezervou pouhou třetinu a máme od ledna příštího roku u začínajícího nemocničního lékaře plat minimálně 40.000 Kč.

Proti této částce jako takové nic nemám, je by měla být součástí diskuse o platové úrovni ve veřejné sféře vůbec. Srovnávat plat nemocničního lékaře u nás s platy v zahraničí mi nepřijde korektní. Nemohu si pomoci, abych tento plat nesrovnal s příklady přírodovědců – vysokoškolských pedagogů na Univerzitě Karlově, které znám:
(a) odborný asistent RNDr. + CSc., přes 20 let praxe, plat: cca 22.000 Kč,
(b) docent, RNDr. + CSc., přes 30 let praxe, prorektor — tedy prakticky kariérní maximum, plat: cca 50.000 Kč.
Pokud se týče přesčasové práce ve vědě — bez té se to prakticky neobejde. To že není placená (krásná formulka v pracovní smlouvě, že „odměna za práci přes čas je již zahrnuta v základní mzdě“), neznamená, že se nekoná. Navíc na UK je pravidlem, že místa jsou na dobu určitou a tedy jsou znovu konkurzována vždy po 5 letech, tedy podhodnocení odborníci jsou zde navíc v určité existenční nejistotě.

Ve výše uvedeném kontextu platů jiných podhodnocených odborníků mi tedy přijde, že lékaři již dávno dosáhli stavu, kdy jejich platová úroveň dalece předbíhá jiné odbornosti. Neměla by vláda, pokud už schrastí nějaké další peníze, začít uspokojovat také jiné podhodnocené odborníky? Koneckonců nejen lékaři, ale i jiní odborníci se svým výzkumem zasluhují o to, že se dnes v nemocnicích jen nepřikládají baňky.


Žádný komentář k příspěvku
„Podhodnocení lékaři: jeden moment diskuse mi tu chybí“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>