Někdy nevím, zda nějaká nová dieta je vymyšlena proto, aby pomohla obézním zhubnout, nebo proto, aby se o ní mohl vydat bestseller.  Když Pierre Dukan vytvořil svou dietu, měl možná chuť pomoci, ale ve výsledku dosáhl především toho bestselleru. Pomáhá tomu i fakt, že Dukanovu dietu propagují i celebrity, včetně Carol Middleton, matky britské královské nevěsty. K masové popularitě zřejmě přispívá i fakt, že — jak se píše třeba na www.doplavek.cz — Dukanova dieta není „hladová“.

Autor 'francouzské' Dukanovy diety - Dr. Pierre DukanNepřekonatelný pocit hladu při jiných dietách omezujících kalorie pokládal tvůrce tohoto dietního jídelníčku za vážný problém, tak pro své pacienty uchystal dietu sice jednostranně zaměřenou na bílkoviny (proteiny), která je ovšem příjemná v tom, že nenutí počítat kalorie nebo odvažovat porce, ale zaměřuje se čistě na povolení určitých typů stravy.

Přestože dieta byla sestavena před desetiletími, mimo Francii se stala populární až v posledních letech. A zdá se, že tento „vynález“ letos vtrhl i k nám.

Jídelníček – 4 fáze Dukanovy diety:

1. Útočná fáze: Jí pouze libové maso nebo vejce, tedy bílkoviny, a to 2 až 7 dnů (nejvýše 10), podle toho, jaká je potřeba hubnutí.

2. Rovnoměrná ztráta: Po 5 dnech se střídají dny s čistě bílkovinnou stravou se stravou, kde můžete kombinovat bílkoviny a zeleniny.

3.  Upevňující fáze: V této fázi, která by měla trvat 10 dnů na každý zhubnutý kilogram, je povoleno jíst 2x týdně jídla s obsahem sacharidů a některé druhy ovoce.

4. Konečná stabilizace: To je konečná, nebo spíš „nekonečná“ fáze, která by se měla držet trvale. Zde jsou již jen minimální omezení, 1x týdně by se měla jíst pouze bílkovinná strava, stejně jako ve fázi 1.

Hlavním problémem Dukanovy diety je její nevyváženost, daná množstvím bílkovin. Orientací na bílkoviny je Dukanova dieta příbuzná jiným proteinovým dietám, jako třeba Margitově dietě; nebo i starší tzv. americké dietě. Řada odborníků kritizuje i riziko jo-jo efektu (čtěte zde). Než se pro takovou dietu rozhodnete, tak si uvědomte, že skuteční dietní odborníci — jako třeba Kateřina Cajthamlová a Petr Havlíček — doporučují hubnout s využitím vyvážené stravy a zaměřit se i na dostatek pohybové aktivity. Zdravotních rizik jednostranné diety si byl vědom i sám Pierre Dukan. Ovšem ze své vlastní lékařské praxe usoudil, že rizika obezity jsou vážnější.

Kniha „Dukanova dieta ve 350 receptech“

Pierre Dukan: Dukanova dieta ve 350 receptechDukanova dieta je dnes nejpoužívanější metodou na hubnutí na světě. Pro jejího autora je problém nadváhy prioritně otázkou vztahu mezi potěšením a nechutí. Přibíráme proto, že se jídlem snažíme nahradit potěšení, které nám v jiných sférách života chybí, a zhubnout zase můžeme pouze tehdy, pokud nám to dělá radost. To je jedna z hlavních zásad této knihy, kterou během let upravily a zdokonalily připomínky čtenářů z celého světa. Jednoduché na přípravu, šťavnaté a lehké – to jsou recepty v této knize…

Doktor Pierre Dukan vytvořil dietu, jejíž celosvětový úspěch je založen na tom, že přesně odpovídá na očekávání a požadavky těch, co ji podstupují.
Knižní podoba diety s jídelníčkem podle Pierre Dukana se konečně dočkala také českého vydání, a je možno ji objednat on-line:
> Koupit knihu „Dukanova dieta ve 350 receptech“


Jeden komentář k příspěvku
„Nové dietní šílenství – Dukanova dieta“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

  1. dobreazdrave.cz:

    Kdy lidi konečně pochopí, že zázraky nefungujou, zaručené diety nefungujou, tabletky nefungujou, že funguje pevná vůle, změna jídelního lístku?

    Jíst zdravě není drahé, žít zdravě není těžké.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>