V posledních dnech je ve fóru sběr podporovatelských podpisů kandidátů na prezidenta. Především diskuse o mechanismu, jakým byly zjištěny počty neplatných podpisů na arších. Ministerstvo vnitra totiž pro každého kandidáta spočítala neplatné podpisy na dvou skupinách vzorků a procentní chybovost sečetla, zatímco veřejnost očekávala, že se tato chybovost zprůměruje.

podpisyDíky odečtení předpokládaného počtu neplatných hlasů tak vypadli ze soutěže hned tři kandidáti. Je zvláštní, že si zatím žádný novinář nevyžádal názor někoho, kdo rozumí statistice. V podstatě by se mělo jednat o statistický problém: pokud jsme na dvou výběrech zjistili určité množství neplatných hlasů, lze potvrdit hypotézu, že celek obsahuje alespoň 50.000 platných podpisů? A na jaké hladině pravděpodobnosti se to vlastně má posuzovat? Kdo se jen trochu otřel o statistiku, tomu je jasné, že pouhá procenta odpověď nedají, a to ať je sečteme nebo zprůměrujeme.

Bohužel věda se do praktického života politického nedá dost dobře míchat. Výrok typu, že kandidátka X.Y. získala méně než 50.000 hlasů na hladině pravděpodobnosti 95% by asi nikoho neuspokojil. Přitom je to vlastně jediný správný způsob v případě, že se nespočtou všechny hlasy.

Tím ovšem vyloučené kandidáty nijak nelituji. Ať již se procentní chybovost měla zprůměrovat nebo zpracovat jinak, je (na dosti vysoké hladině pravděpodobnosti) jasné, že chybovost podpisů jde do desítek procent. A to ukazuje na nedbalou práci štábu. Ani peníze nedbalé práci nezabránily – Vladimír Dlouhý sběrače podpisů platil jako brigádníky, a přitom měl jednu z největších chybovostí. Dvacetikoruna za arch je holt asi málo, to si měl ekonom do nepohody spočítat dřív.


Žádný komentář k příspěvku
„Dosti ledabyle sehnané seznamy podpisů“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>