Němečtí poslanci dnes schválili zákon, který nadále umožňuje, aby se prováděla rituální mužská obřízka u malých chlapců. Zákonodárný sbor tak reagoval na protesty náboženských obcí, které nesouhlasily s nedávným rozsudkem soudu v Kolíně na Rýnem. Ten označil obřízku v dětském věku jako nepřípustnou. Reagoval tak na zdravotní komplikace způsobené obřízkou u čtyřletého chlapce.

Foto: mužská obřízka u malého chlapce

Chlapecká obřízka

Kontroverzní soudní rozhodnutí padlo v případu kolínského lékaře, který na žádost muslimských rodičů provedl obřízku u čtyřletého chlapce. Několik dní po operaci rodiče přivezli chlapce s krvácením do nemocnice a lékař byl obviněn z ublížení na zdraví. Soudem první instance byl ale osvobozen, protože měl k zákroku svolení rodičů. Viny ho zprostil i odvolací soud, protože soudci rozhodli, že kolem obřízky panuje právní chaos. Postavili se ale proti právu rodičů na provádění tohoto rituálu na dětech. „Základní právo dítěte na tělesnou integritu převažuje nad základními právy rodičů,“ prohlásil soud.

Nyní se více-méně se restauroval stav před rozhodnutím kolínského soudu. Nový zákon ale přece jen přidává trochu regulace. U starší chlapců (nad 6 měsíců) musí být zákrok proveden podle lékařských pravidel. Obřízka mladších chlapců může být provedena i vyškolenou osobou. To je zjevný ústupek židovské obci, ve které se obřízka provádí obvykle 8. den po narození mohel, rituální obřezavač, který ne vždy je lékařem, často tuto funkcí zastává často rabín.

Zákon chlapeckou obřízku sice umožňuje, ovšem odpovědnost za zdravotní komplikace zůstávají. Jasně jsou definována i další omezení – se zákrokem musí souhlasit rodiče.

Mužská rituální obřízka není v Německu okrajovou záležitostí. Židovská komunita tam čítá čtvrt milionu a muslimů jsou dokonce již 4 miliony, to je dohromady přibližně 5% populace ve Spolkové republice Německo.

Proti jsou lidskoprávní organizace, který zákrok provedený v dětském věku považují za nepřípustný zásah do osobnostní integrity jednotlivce. Podle jejich návrhů by měla být obřízka z rituálních důvodů povolena až ve věku 14 let.

Promblematiku můžete sledovat na webu obrizka.ihelpdesk.cz.


Žádný komentář k příspěvku
„Obřízka se v Německu reguluje zákonem“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>