Bitcoin je digitální měna nezávislá na jakékoli státní instituci. Ovšem ani to ji neochránilo před prudkým poklesem směnné hodnoty. Zatímco ještě před několika dny dosáhla (byť jen na krátkou dobu) hodnoty 266 dolarů, včera již měla jen cca 20% této hodnoty a prodávala se za 55 dolarů.

Bitcoin (obrázek: cs.wikipedia.org)Mechanismus poklesu přitom odpovídá klasickém „běhu střadatelů na banku“ v okamžiku, kdy se obávají krachu. Tuto obavu vzbudilo výrazné zpomalení transakcí a uživatelé nebyli schopni odhadnout vývoj ceny. Za zpomalením stojí nárůst zájmu a hardwarové problémy největších burz, které nebyly schopny transakce provádět dostatečně rychle. Největší bitcoinová burza Mt. Gox získala dokonce v okamžiku největšího zájmu cca 75000 uživatelů za dva dny.

Ovšem ani pokles ceny neznamená krach. I kdyby cena byla okolo 50 USD, stále je to výrazný nárůst oproti ceně, kterou měla tato kyberměna na začátku roku, kdy se směňovala v kurzu cca 13 dolarů za bitcoin.

Popularita bitcoinu roste, patrně kvůli nezávislosti na jakékoli instituci. Tato nezávislost ji totiž dělá i vhodným prostředkem pro nelegální aktivity. Jediný způsob, jak by si státní instituce mohly na bitcoin došlápnout, je patrně přes burzy, které zprostředkovávají výměnu za reálné měny.

Více o bitcoinu na wikipedii.


Žádný komentář k příspěvku
„Ani nezávislost na institucích neochránila Bitcoin“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>