Responsivní design je takový, který se se přizpůsobí velikosti obrazovky. Dříve se také používal tzv. fluidní design, který se natahoval a zužoval podle obrazovky, ale zpravidla se nevypořádal s extrémy. Při dnešním vícesloupcovém designu je totiž třeba, aby se při extrémně malých šířkách obrazovky (jako třeba na mobilu), sloupce uspořádaly pod sebe. Abych problematiku přiblížil i sám sobě, udělal jsem si jeden nevážný blog – www.jistepaneprezidente.cz – s responsivní šablonou.

Jistě, pane prezidenteJak totiž ukazují průzkumy, mobilních zařízení přibývá a stále více uživatelů chodí na web z tabletů nebo ze smartphonů. Nahrávají tomu i nové mobilní tarify s internetem v mobilu, který je tak stále přístupnější.

Ovšem má to i jeden háček. Responsivní design nevyřeší často datovou náročnost. Obrázky se zmenší jen napohled, soubor na stahování zůstane stejný. Nové datové tarify jsou prima, ovšem řada webů má stránky velké klidně 1 – 2 MB, zvlášť když je tam hodně obrázků nebo facebookový plugin. S FUP 200MB vaše brouzdání po internetu vezme rychlý konec.

Už jsme zažili renesanci fluidního designu, který se technologicky ovšem přetavil do dokonalejšího responsivního designu, teď možná zažijeme i renesanci datově malých stránek. S responsivním designem totiž je třeba pamatovat na pomalá stahování. A GPRS připomíná staré časy připojení zpívajícím modemem – tehdy měly stránky optimálně 20 – 50 kB.

Nasazení responsivního designu u stávajících webů má smysl asi jen tehdy, když je k dispozici rychlé mobilní připojení. Pokud ne, je potřeba pamatovat na datovou úspornost – tu buď musíme zajistit pro všechny, nebo stále bude mít význam speciální, datově málo náročná mobilní verze webu.


Žádný komentář k příspěvku
„Je už čas na responsivní design webu?“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>