Sdružení BSA, které i v Čechách hlídá softwarové pirátství, přišlo s novou iniciativou: nabízí odměnu 10% za udání nelegálního užívání softwaru. Zatím se toto udávání praktikovalo jako pomsta nespokojených zaměstnanců nebo jako zbraň v konkurenčním boji. Teď ale nastal řádný obrat.

Do udávání se konečně dostal kýžený ekonomický prvek a udavač může získat finanční odměnu. Jelikož průměrný incident zatím skončil s vyrovnání 300.000 Kč, mohla by odměna za udání činit více než průměrný plat. Podmínkou pro to, aby odměna byla vyplacena, je ovšem zachování mlčenlivosti, předání usvědčující dokumentace a připravenost veřejně svědčit v případě, že by došlo k soudnímu projednávání případu.

Boj proti softwarovému pirátství je jistě záslužný, ovšem udavačské metody nehoví každému. Tak není divu, že odměna za udání sklidila kritiku ještě před svým oznámením.

To je věc určité úrovně morálního vědomí, kdy člověk umí rozlišit, kdy je potřeba něco ohlásit, aby bylo zabráněno poškození, ublížení někomu, kdo se nedokáže sám účinně bránit. Přepadení, zneužívání, okradení stařenky, rozkradení materiálu na stavbu domova důchodců, trafiky pro politiky a další podobné případy. Ale nabízet prachy za udávání, navíc v případě, že škoda je naprosto pofidérní, to je podstatně horší než domnělý přestupek sám,“ uvedla Lenka Matoušková, mistopřededkyně České pirátské strany. Ta ovšem v tomto případě nevyzývá k softwarovému pirátství, ale k legálnímu používání bezplatného softwaru (open-source).


Žádný komentář k příspěvku
„BSA: za udání peníze“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>