Studie, kterou provedly agentura IDC, Microsoft a Singapurská národní univerzita, ukazuje na propojení mezi pirátským softwarem a malwarem. Podle analýzy letos globálně vynaloží firmy na řešení bezpečnostních problémů souvisejících se škodlivým softwarem pocházejícím z pirátských zdrojů až 127 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Dalších 364 miliard dolarů (7,3 bilionu korun) budou činit ztráty způsobené odcizením dat prostřednictvím infikovaného softwaru.

Dvě třetiny těchto ztrát mají na svědomí zločinecké organizace. Podle studie „The Link Between Pirated Software and Cybersecurity Breaches“ instaluje plných 27 % zaměstnanců na svůj pracovní počítač programy ze zdrojů, které nemá zaměstnavatel pod kontrolou. Tyto programy jsou zdrojem až 20 % pirátského softwaru ve firmách. Přestože tři čtvrtiny CIO považují možnost instalace softwaru zaměstnanci za závažný bezpečnostní problém, neprochází polovina firemních počítačů pravidelným auditem.

Asi 60% infekcí bylo na počítačích v okamžiku prodeje

Analýza počítačů s pirátským softwarem, pořízených v rámci průzkumu v 11 zemích, ukázala, že 61 % z nich bylo infikováno malwarem už v okamžiku prodeje. Česká republika do studie zahrnuta nebyla, ale tak byly výsledky zajímavé. Problémy se netýkaly pouze PC prodávaných v rozvojových zemí – zatímco třeba v Mexiku je podle studie malware na 100% prodaných počítačů, ve vyspělých zemích jako Jižní Korea nebo USA je to překvapivých 53, resp. 31%.

Zpráva přináší ale jen o orientační údaje, protože analyzován byl jen relativně malý 203 počítačů.

Studie vychází ze zkoumání u 1 700 zákazníků, IT pracovníků, ředitelů IT a zástupců státní správy ve 14 zemích po celém světě. Rovněž bylo analyzováno 203 počítačů, pořízených v 11 různých zemích.

Zdroj: Microsoft


Žádný komentář k příspěvku
„Používání pirátského softwaru zvyšuje riziko nakažení malwarem“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>