Studentský život (a nejen ten) je dnes tvrdší. 75 % absolventů VŠ hledá praxi již během studia. Tvrdí to statistiky personální agentury Grafton Recruitment, podle nichž roste podíl absolventů českých vysokých škol, kteří již během studia měli praxi ve svém oboru – meziročně se jedná o 8 % nárůst. Hlavní příčinou je zřejmě obava z hledání kvalitního zaměstnání po ukončení studia.

„Šanci na získání dobrého zaměstnání zvyšuje praxe během studia, znalost cizích jazyků a dobrá informovanost,“ uvedla Jitka Součková, ze společnosti Grafton. Úřad práce evidoval k 30. dubnu 2014 bezmála 575 000 nezaměstnaných, z nich je přibližně 29 000 absolventů všech typů škol. Jejich počet přitom v posledních pěti letech stále roste, a to bez ohledu na typ školy.

Zaměstnavatelé se shodují i na tom, že spektrum studijních oborů dnes více méně pokrývá jejich poptávku po daných profesích, nedostatek vidí pouze ve schopnostech absolventů uplatnit teoretické znalosti v praxi. Zároveň u nich postrádají i dostatečnou jazykovou vybavenost. Přitom i na technických pozicích je dnes už angličtina naprostým standardem a znalost druhého jazyka znamená velkou výhodu.

Co tedy odborníci radí absolventům, kterým se nedaří sehnat práci? Jitka Součková radí: „Slevte ze svých požadavků a zaměřte svoji pozornost na menší společnosti. Naučte se další jazyk, absolvujte rozvojové kurzy, využijte neplacených stáží. A rozhodně nečekejte na nabídky pozic. Oslovte napřímo firmy, pošlete jim své strukturované CV s dobře vypracovaným motivačním dopisem.“


Žádný komentář k příspěvku
„Získat zaměstnání je pro absolventy stále těžší“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>