Proč se však v kancelářích stále setkáváme se stejným klišé, které reprezentuje padesát odstínů šedé a černé? Situace se ale mění i na pracovištích. Třeba i u vás dojde na žhavou novinku: barvu marsala.

Barva v kancelářiI když barvy vnímáme individuálně, základní asociace jsou pro všechny stejné, a platí to i v kanceláři nebo v jiném pracovním prostředí: červenou si spojujeme s aktivitou, dominancí, vášní. Ideální je do relaxačních zón, kde jsou různé fyzické aktivity a hry např. stolní fotbal. Zelená zase evokuje přírodu, klid, harmonii a patří do kanceláří managementu. Fialová působí uklidňujícím a luxusním dojmem, bývá barvou recepcí a čekáren.

Společnosti jsou v současnosti více otevřené experimentování s barvami ve své moderní kanceláři. Dokonce i tam, kde to předtím rigidní korporátní pravidla neumožňovala. Ale při volbě barev v kanceláři a jejich kombinací odborníci doporučují pamatovat i na kulturní rozdíly ve vnímání barev. Například modrá je u nás vnímána jako chlapská, maskulinní, ale v Holandsku je to „dívčí“ barva. Obecně modrá evokuje bezpečí a vyvolává pozitivní reakce. Neváhejte s barvami experimentovat, vždyť dnes můžete vlastně každý odstín z reálného světa digitalizovat a přenést do kanceláře.

Barva roku: marsala

Hitem letošního roku je barva označovaná jako marsala, alespoň podle společnosti Pantone. Většinou je popisována jako vínově červená barva se zemitým, jemně nahnědlým nádechem. Pokud byste chtěli být „in“ a mít ji ve svém interiéru, je tu několik tipů: „Marsala je tlumený odstín růžové barvy. Je relativně tmavá, ale ne příliš sytá. Při výběru barev je víc než konkrétní odstín podstatná barevná kombinace, v níž se objeví a sehraje svoji úlohu. Důležité je též to, v jakém poměru k ostatním barvám se objeví. Marsala se do kanceláří hodí jako akcentová nebo doplňková barva. To znamená, že se objeví na některém výrazném prvku v místnosti – například celá stěna, nebo naopak bude barvou doplňků – lampy, čalounění a podobně. Velmi dobře se dokáže uplatnit v kombinaci s neutrálními odstíny, jako jsou šedé či zemité tóny. Právě v kombinaci s tmavou šedou bude působit velmi elegantně. Hodí se spíš do pracovního prostředí, kde není velký pracovní ruch, ke klidnějším pracovním činnostem. V případech, kde je pracovní tým složen převážně z mužů, může působit zženštile. Co se týká homeoffice, platí podobné principy. Marsala je uklidňující barva, která navozuje klid, vhodné je použít ji, když je k práci potřebné uvolnění, pohoda,“ radí interiérová designérka Martina Kolláriková.

Marsala by měla propůjčovat důstojnost, uhlazenost, konzervativní přístup, jistotu, zdrženlivost a serióznost. Snad ji budeme nacházet i mimo právnické kanceláře.

Zdroj: Kancelare.cz


Žádný komentář k příspěvku
„Barvy: móda nebo prostředek lepší pracovní prostředí?“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>