Soustřeďte se na jeden úkol a udržujte pořádek na pracovišti. Vědecké studie potvrdily, že pořádek a dobrá pohoda na pracovišti dokáže zvednout produktivitu o 32 %. Hromada papíru na stole doma či v práci dokáže jejímu majiteli způsobit výrazný stres. Podle odborníků se proto vyplatí si na uspořádání svých věcí najít čas.

Nepořádek totiž kvůli chybám a delšímu hledání důležitých podkladů ve skutečnosti stojí výrazně více času. Pracovní místo, které si zaměstnanci mohou sami přizpůsobit tak, že se na něm cítí dobře, zvedá produktivitu až o 32 %. Sebelépe sladěný stůl je ovšem k ničemu, pokud se ztrácí pod navršenou hromadou papírů. Čelit náporu písemností přitom lze.

Experti radí: Dělejte v jednu chvíli jen jedinou věc

Takzvaný multitasking je totiž zabiják produktivity. Ideální je mít před sebou na stole vždy jen ty materiály, které jsou potřeba k řešení aktuální záležitosti, doplněné o seznam dalších úkolů na daný den. A po splnění úkolu dokumenty sklidit a připravit se na další.

„Okamžitým přínosem dobře organizovaného stolu je jednodušší soustředěnost na úkol a jeho rychlejší splnění. Mozek má tendenci se vracet k rozdělaným úkolům. To odvádí pozornost pryč od aktuální činnosti. Pokud nemusíte, nedělejte více aktivit souběžně. Dělejte jednu věc. Až jí dokončíte, jděte na další. Dají se tak ušetřit energie, čas a chyby. Zároveň má člověk větší chuť do práce, když má ve věcech pořádek. To se pak spíš ‚dokope‘ k činnosti,“ konstatoval Lukáš Hána z GrowJOB Institute, který lidem i firmám radí, jak zvýšit jejich efektivitu.

Největší překážkou, která podle něj lidi odrazuje od pořádku, je pocit, že úklid se udělá později a není na něj teď čas, protože je hodně úkolů. Úklid není urgentní, ale je důležitý. Protože nepořádek v horizontu delším, než několik hodin, ve výsledku stojí více času a energie než jeho úklid.

Zdroj: telework.cz


Žádný komentář k příspěvku
„Multitasking je zabiják produktivity“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>