V případě, že věříte na skryté formy energie a vnější vlivy, které nás ovlivňují doma i v práci, pak pro vás nebudou principy feng shui žádnou neznámou. Možná uvítáte několik dobře míněných rad. V tomto článku se zkusíme zabývat elementárními principy harmonického zařízení kanceláře, protože pohodové pracovní prostředí je více než důležité.

Moderní svět prahne po tradicích

Přestože má čínské umění feng shui (vítr a voda) téměř 6.000 let, v posledním období zažívá svou renesanci. Jeho principy se řídí seriózní nadnárodní koncerny, finanční instituce i progresivní firmy. Dlouhodobým pozorováním se totiž zjistilo, že některým částem kanceláří se zaměstnanci podvědomě vyhýbají. Nepohodlí v práci má dopad na jejich celkový výkon, zdravotní stav i náladu. Správný výběr kanceláře je proto více než důležitý. V popředí jsou osobní pocity a potřeby jednotlivce. Základem je eliminovat rušivé vlivy, kterými může být nepořádek na stole, pokažený přístroj, ale i vrzající dveře a zvuk kopírky. Ano, zvyknout se dá na všechno, ale naše podvědomí negativní energii cítí, a to nás dál ovlivňuje.

Pořádek jako detoxikační prostředek

V kanceláři skladujte opravdu jen to, co skutečně potřebujete. Příliš zaneřáděné prostory nejenže nepůsobí dobrým dojmem, ale brzdí pozitivní proudění energií. Vyvarujte se také přeplněných regálů. Staré a zbytečné věci doslova blokují přítomnost, nemluvě již o budoucnosti, protože díky nim lpíte na minulosti. Pokud se jich nemůžete z nějakého důvodu zbavit, alespoň jejich schovejte nebo zakryjte. Vhodné nejsou ani oblíbené papírky s poznámkami, zápisníky a bloky. Snažte se, aby se vám vzkazy nemnožily, vyřiďte jejich co možná nejdříve. Pořádek a systém mají jakési detoxikační účinky pro pracovní prostor i celkovou energii člověka.

Přirozený tok

Aby energie v kanceláři proudila harmonicky, je nutné myslet na několik aspektů. Od svého pracovního stolu byste měli mít výhled na většinu prostoru, jakož i na vchodové dveře. Kolem své osobní zóny to vyčistěte od nebezpečných elementů. Vyhněte se policím nad hlavou, ale i nábytku s ostrými hranami. S kolegy byste si měli dopřát soukromí, proto se nedoporučuje příliš těsná hranice. Stůl by neměl být určitě v tvaru U. Zcela ideální není ani tvar L, ale v některých případech je přípustný. Za zády by měla být pevná stěna, k oknu si sedejte zboku, nesituujte svůj prostor přímo pod něj. Mezi dveřmi a oknem je energetický průvan, proto se vyhněte tomuto prostoru, který zvyšuje napětí a stres.

Zelená kancelář

Odborníci na feng shui dávají zelenou nejrozmanitějším květem a rostlinám, které přinesou do kanceláře skvělou atmosféru. Vybírejte je podle příslušnosti k jednomu z pěti prvků, a tedy k dřevu, ohni, zemi, ke kovu nebo k vodě. Mezi nejoblíbenější kancelářské rostliny patří fíkusy, šeflery, voděnka, filodendron, kvetoucí hrnkové minirůže, fuchsie, orchideje nebo amarylka. Ideální je, aby rostliny neměly trny a jejich barevnost korespondovala se sektorovou analýzou. Skvělou volbou je i zvýšená orientace na prvky vody, které zosobňuje například akvárium, váza s vodou a kameny, fontána, obraz nebo tapeta s adekvátním motivem.

Feng shui

Voda představuje symbolicky i peníze a finanční tok. Důležitý je však i prvek dřeva, který je ideální umístit v jihozápadním sektoru prosperity a hojnosti, ale i ve východním sektoru zdraví. Dobrou energii evokují i ​​rozmanité doplňky jako krystaly, zvonkohry, bambusové flétny, amulety a podobně. Sošky slonů, kteří mají choboty otočené ke vstupním dveřím, předznamenávají prosperitu. Prioritní je však osobní styl, vkus a kultura v daném byznys prostoru.

Naučte se vnímat

Možná jste se rozhodli ze starých prostor přestěhovat a hledáte vhodné kanceláře k pronájmu. Feng shui radí v této souvislosti například i světlé barvy, které nebrání toku energií. Při hledání nejvhodnějšího místa buďte obezřetní, tvořiví a vnímaví. Časem se naučíte vnímat, kdy a co je nutné ve vaší kanceláří změnit. Nevyvíjí se pouze člověk, ale zcela přirozeně i prostor, ve kterém žije a pracuje. Je na každém z nás, zda mu dáme šanci být zdravějším, šťastnějším a úspěšnějším.

Zdroj: www.kancelare.cz


Žádný komentář k příspěvku
„Kancelář podle principů feng shui“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>