Začátek roku již tradičně bývá situací, kdy si dáváme různá předsevzetí. Těch ale může být tolik, že to stejně nepůjde zvládnout. Proto by mohl být dobrý nápad třeba předsevzetí naučit se cizímu jazyku přesunou na začátek jiného – školního roku. A ten je za dveřmi. Ani to nemusí být nákladné, je totiž řada možností, jak se cizí jazyk naučit lacino nebo i zadarmo. Sice pak ne vždy dosáhneme úplného mistrovství, ale ne vždy potřebuje umět třeba překlady a tlumočení z němčiny nebo do němčiny úplně profesionálně.

Tu němčinu jako příklad jsem zvolil docela záměrně, i když jsem se německy učil dlouhá léta, docela dobře rozumím, nicméně stále mi učení se němčině připadá stejně namáhavé jako skládat uhlí. Nicméně k možnostem konkrétně:

Učíme se jazyky zadarmo

Na internetu se dá najít řada kurzů, třeba rozhlasových, a to i pro méně běžné jazyky. Například jsem našel (a částečně absolvoval) kurz řečtiny kyperského rozhlasu. Většina těchto kurzů ovšem je v univerzálním jazyce dneška, tedy angličtině. Ovšem v angličtině je těch zdrojů opravdu hodně. Doporučím hned ten nejrozsáhlejší, který jsem našel, a tím je:

To je sbírka jazykových kurzů, které vytvořil americká vládní organizace Foreign Service Institute, tedy prakticky pod gescí amerického ministerstva zahraničí. A to nejkrásnější – to, co se vytvoří v Americe za veřejné prostředky, je automaticky public domain! A tak na serveru jsou digitalizované nahrávky pásků audiokurzů a naskenované doprovodné příručky. Je jich fakt velké množství (nechybí čeština), třeba ve španělštině si můžete vybrat, jestli chcete absolvovat kurz pro Latinskou Ameriku nebo pro Španělsko. Kurzy jsou často ze 60. let minulého století a na rozdíl od učebnic pro samouky, které byly na trhu u nás, průvodcem není soudruh Novák, který jede na Kubu na návštěvu cukrovaru, ale seržant Hudson, který je na misi ve Španělsku.

Anglické náslechy

Angličtina je dominantní, ale na kurz angličtiny zadarmo jsem nenarazil, tak alespoň doporučím audioarchiv anglických nahrávek:

Většnou jde o nahrávky BBC, která má také hezké pravidlo (na rozdíl od českého rozhlasu), že když něco vysílala veřejně, tak si to může každý nahrát, poslouchat i sdílet.

Učíme se jazyky za málo peněz

Pokud se potřebujete učit některý z běžných jazyků v češtině, může být dobrou volbou on-line jazyková škola:

Učit se můžete francouštinu, němčinu, španělštinu a především angličtinu! A to tempem, které vám vyhovuje, třeba i s měsíční platbou, s materiály v mp3 (konečně něco užitečného jako náplň pro empétrojku do autobusu).


Žádný komentář k příspěvku
„Jazyky: ideální předsevzetí na začátek školního roku“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>