Podzim je v plném proudu a na letní dovolené jsme již víceméně zapomněli. V případě, že jsme si během volných dnů oddechli, tak to zapomnění nevadí, tělo si to totiž pamatuje. Horší je to tehdy, pokud jste si ani během prázdnin nenašli chvilku pouze pro sebe a nedobili si baterky.

Bez dobrého odpočinku to zkrátka nejde a jeho deficit se na každém z nás dříve či později projeví. Únavou, totálním vyčerpáním a absolutní absencí motivace efektivně pracovat. Proto nabízíme 4 přesvědčivé argumenty, proč je odpočinek základním předpokladem úspěchu.

Adekvátní čas na odpočinek od kanceláře

O optimální délce dovolené se stále vedou polemiky a diskuse, přičemž ani akademici na základě různých studií věnovaných této problematice nepřišli na ideální čas, který je potřebný na důsledný odpočinek. I proto uvádějí některé studie minimálně 10 dní, zatímco další považují za skvělé až tři týdny bez práce. Na čem se však všichni shodují je to, že odpočinek má tři fáze:

  • Aklimatizace – kdy se teprve odpoutáváme od pracovních povinností.
  • Oddechová fáze, ve které jsme dokonale připraveni „pouze“ oddychovat.
  • Přípravná fáze, tedy nastavení se na opětovný návrat do pracovního kolotoče.

Pondělní stres z návratu do kanceláře

Unavená dívka u počítačeNejde však jen o odpočinek dovolenkový, který je pro dobré pracovní výkony, ať už jde o kanceláře k pronájmu v Ostravě, nebo práci v kanceláři kdekoliv jinde. Často se hovoří o tzv. pondělním stresu, který mnohé přepadává již v neděli odpoledne. V té době už někdy přichází předpříprava na nadcházející pracovní týden, na všechno, co nás čeká a nemine, jakož i na případné překvapení v kanceláři. To však dobré není. Mentálně si tak totiž zkracujeme víkend, a tedy i přepotřebný čas odpočinku.

Zřejmě nebude náhoda, že právě pondělí je dnem, kdy je zaznamenán výskyt největšího počtu infarktů, jakož i úrazů na pracovišti. Ruku na srdce, kolika neštěstím se možná dalo předejít, kdybychom si během volna dostatečně a kvalitně odpočinuli?

4 výhody dobrého odpočinku

To znamená celkem vypnuli, tedy přestali řešit práci, rozpracované nabídky kanceláří a nemovitostí a mysleli na zcela jiné záležitosti. A ještě dobře se vyspali. To je alfou a omegou odpočinku, a tedy i efektivnějších pracovních výkonů a úspěchů v práci.

Konkrétně je dobrý spánek a odpočinek dobrý i pro toto:

  • Dobrý spánek prospívá naší paměti, jeho nedostatek její naopak škodí a může ji až poškodit. Chronicky unavený, nevyspalý člověk více zapomíná a nedokáže se naplno soustředit.
  • Málo spánku = nižší výkonnost, pokles produktivity, a tedy i menší výdělek.
  • Únava má vliv na úsudek a rozhodování. Mnohé výzkumy popisují tzv. únavu z rozhodování, kdy člověk unaví svůj mozek podobně jako se vyčerpají svaly při cvičení. Následkem toho má tendenci dělat ukvapené, často nesprávně rozhodnutí.
  • Odpočatí lidé naopak rychleji dospějí k výsledkům a mají množství kreativních nápadů. Jsou také spokojenější, optimističtější a pracovitější.

Jaký odpočinek si naplánujete na nejbližší víkend či jiné dny volna? Ať je to už cokoliv, hlavně nepracujte!

Zdroj: poradna Kancelare.cz


Žádný komentář k příspěvku
„4 důvody, proč je odpočinek základem úspěchu“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>