Staré české pořekadlo říká, že „šéf a maminka mají vždycky pravdu“. V některých firmách je ale uvedené pravidlo zakořeněno hluboce v mechanismech rozhodování. Už to dostalo i svou zkratku: HiPPO.HiPPO je akronym pro Highest Paid Person’s Opinion, tedy v překladu názor nejvýše placené osoby. Tedy v soulad s českým pořekadlem předpokládá, že nejvýše placenou osobou je šéf, a to je povětšinou splněno. Problém ovšem je, že ne vždy je ona osoba placena za obor znalostí, ve kterém se uplatní její názor. Už teď je běžnou situací, že o nákupu výpočetní techniky nerozhoduje šéf informatiky (CIO), ale finanční ředitel (CFO) nebo i šéf firmy (CEO).

A praktický důsledek? Pokud dáváte na nějakou obchodní nabídku, může se stát, že konečné rozhodnutí nebude na tom, kdo ve firmě dané oblasti nejvíce rozumí, ale nějaký šéf, jehož odbornost může být zcela odlišná. Rozhodnutí pak mohou ovlivnit jiná kritéria, popř. může být emotivní, a to může být někdy i problém. Typický případ je, když na ministerstvu má konečné slovo politik.


Žádný komentář k příspěvku
„HiPPO: když šéf má vždycky pravdu“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>