Saunování je osvědčený způsob, jak posílit nejen imunitu, ale i dobrou náladu a psychickou odolnost. Během saunování se totiž uvolňují endorfiny, které působí blahodárně na lidskou psychiku. Saunu je možné snadno realizovat i bytových podmínkách, kdy jako zdroj tepla se použije elektřina: a to buď se instalují elektrická kamínka nebo se může použít i infrasauna. Zvláště druhé řešení je žádné, protože je i energeticky úspornější.

Infrasauna vhodná do bytu

Teplota a vlhkost: Běžné sauny se vyhřívají na 60 až 120 °C (vyjímečně o něco více) a zpravidla se používá suché teplo. Existuje také varianta finské sauny, která má na kamnech kameny, které se polévají vodou, a tak se v sauně zvýší vlhkost vzduchu. To ovšem každému nevyhovuje. V některých zemích (včetně Česka) je také populární tzv. parní lázeň, kdy je vlhkost stoprocentní. Zcela suchá sauna (švédská sauna) se používá méně, i když řada lidí hůře snáší vlhké teplo. Po expozici v sauně následuje sprchování nebo ještě lépe koupel v chladné vodě, a tento cyklus je možné několikrát opakovat.

Zdravotní přínosy a rizika: Pravidelné saunování je prospěšné především pro zvyšování imunity (tím připomíná otužování), v řadě případů se osvědčila u migrény.  Ovšem u lidí s kožními chorobami a chorobami cévního a oběhového systému je vhodné poradit se předem s lékařem.

Infrasauna: Infrasauna přináší nižší teplotu vzduchu v sauně (okolo 50 °C), ale naopak nabízí lepší prohřátí těla. Je vhodnější i pro lidi se srdečními chorobami, protože méně namáhá kardiovaskulární systém.

Zdroj: Wikipedia.org, foto www.AquamarineSpa.cz.


Žádný komentář k příspěvku
„Chvála saunování“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>