Může to být váš nejbližší spolupracovník, přítel, případně váš partner. Osoba, která často lže, zavádí, manipuluje, má ráda pouze sebe. Zkrátka problémový typ, přesně takový, který někdy s jasným úmyslem, jindy v blažené nevědomosti páchá škody na lidech i na jejich náladě ve snaze uspokojit vlastní potřebu.

Co s tím? Jak se vypořádat s problémovými lidmi kolem nás? Jak jim jednou provždy zamezit, aby nám znepříjemňovali životy? Jak se zbavit potřeby rychle od nich utéci, vybrat si jinou kancelář, najmout nový byt, změnit město, jen ať konečně máme klid? Nemusíte hned běžet na opačnou stranu zeměkoule, ani měnit práci, která vás baví, stačí 5 níže uvedených tipů uvést do praxe a uvidíte, že všechno bude rázem jinak.

Tvůj život, tvoje odpovědnost

Problémové osoby jedno spojuje. Vše, co se jim v životě nepodařilo, co jim nevyšlo, pokládají za chybu někoho jiného. Učitelka si na ně ve škole zasedla, kancelář byla plná nepřátelských kolegů, vztah jim nevyšel, neboť partner jim vůbec nerozuměl… Nejen, že rozdávají obvinění na všechny strany, je mluví o nich, a to stále, nahla a ke každému, kdo je ochoten naslouchat.
Proto nejužitečnější na zachování vaší duševní i pracovní pohody je nenechat se jimi zahltit a zkrátka se vyhnout jejich monologům plným sebelítosti. Pod heslem: tvůj život, tvoje odpovědnost.

Emoce držte na uzdě

Za každou cenu, i když to nejednou nebude snadné. Problémovým lidem jde manipulace velmi dobře, a proto i ti nejodolnější z nás občas podlehnou. Jejich hrané solidaritě a předstírání zájmu. Použijí falešnou laskavost i urážky jiných, jen aby si získali vaši pozornost a sympatie, ale nic z toho nedělají kvůli vám, proto, že byste je zajímali. Chtějí pouze získat informace, které se mohou hodit, aby zase, když na to přijde, mohli o vás vyprávět někomu dalšímu. Držte proto své emoce i tajemství na uzdě a nenechte se nikým manipulovat.

Jděte na ně přímo

Problémový typ rovná se věčné hádanky. Nikdy nic na rovinu, pouze hádanky, dohady, polopravdy a nedokončené myšlenky… Chtějte od nich přímou odpověď, je to těžké, ale jinak jim neukážete, kdo tu má navrch. Co na ně účinkuje, je vynucení přímé odpovědi, ideálně jen „ano“ nebo „ne“.

Narcismus jednoduše ignorujte

Upoutat pozornost jinam, na někoho jiného. Problémoví lidé kolem vás si rádi vynucují pozornost, nejraději vyprávěním o sobě. O svém těžkém dětství, osudu, životě, práci, dny… Milion stížností, stále jedna osoba ve středu zájmu. On a ještě jednou on, pan problémový. Neúčinkuje slušnost, ani pozorné naslouchání a projevení soucitu, protože čím více jim ho dáte, tím více vás zavalí. Jděte na to přesně naopak a ignorujte to všechno, čím vás zasypali. Namísto toho změňte téma a odveďte pozornost. Doslova jakákoliv jiná odpověď je lepší, než podpora jejich narcistického chování.

Odpustit ano, zapomenout rozhodně ne

Unavená dívka u počítače

Poradna kancelare.cz vám poradí v mnohém, avšak pokud jde o problémového kolegu, tady si obvykle musí pomoci každý sám. Možná i tak, že nezapomeneme. Odpuštění je úžasný vynález, ale funguje pouze tehdy, pokud odpustíme někomu, kdo za to stojí a cení si toho. A to problémové typy příliš neumějí. Pokud to tedy uděláte, berte to jako očistu samých sebe, ne jako pokus o změnu jejich chování. Neboť to se vaším odpuštěním nemění. Proto nezapomínejte. Na to všechno, proč jste se na nich zlobili, i proč jste nakonec odpouštěli… a nezapomněli.

Ano, tito lidé vám ublížili, ale nezměnili vás ani vaši důvěru v dobro a bezproblémovost mnoha jiných lidí. Inteligentní lidé zkrátka vědí, že se před problémovými lidmi musí chránit, a to všemi dostupnými způsoby, ovšem bez použití nekalých zbraní a potupných prostředků, ke kterým se zvyknou problémoví uchylovat.

Zdroj: kancelare.cz


Žádný komentář k příspěvku
„5 tipů jak na problémové lidi“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>